Geri Dönüşüme Uygunluk Belgelendirmesi

CERTILOOP, mevcut en son teknoloji çerçevesinde bir ürünün teknik olarak geri dönüşüme uygunluğunu değerlendirir, bunun sonucunda A’dan F’ye kadar bir kategori derecelendirmesi yapar ve ISO 17065/2012 çerçevesinde bir sertifika düzenler.

CERTILOOP tarafından yayınlanan PCL-02 Geri Dönüşüme Uygun Ürün Tasarım Prosedürü çerçevesinde kategori sıralaması, "A" ile "F" arasında değişmektedir; burada "A", bir ürünün tamamen geri dönüştürülebilir şekilde tasarlandığını belirtirken, "F", bir ürünün geri dönüştürülemez olduğunu ve yalnızca enerji geri kazanımı amacıyla kullanılabileceğini gösterir. Üründe geri dönüştürülmüş hammadde kullanımı var ise, yine bir CERTILOOP sertifikasyon sistemi çerçevesinde geri dönüşüm içeriğinin yüzdesi belirtilerek gösterilebilir.Geri dönüşüme uygunluk kategorileri aşağıda açıklanmıştır

A SINIFI

Ürün geri dönüştürülebilir ve yeniden hammaddeye dönüştürüldükten sonra malzemenin kalitesini bozmadan yeni bir ürüne dönüşerek kapalı bir döngüyü tamamlayabilir.

B SINIFI

Ürünün, geri dönüştürüldükten sonra elde edilen hammaddenin kalitesini biraz etkileyen bazı küçük geri dönüştürülebilirlik sorunları vardır. Ancak, bu üründeki geri dönüştürülmüş malzemelerin çoğu hala kapalı bir döngüyü tamamlayacak potansiyele sahiptir.

C SINIFI

Ürünün, geri dönüştürüldükten sonra elde edilen hammaddenin kalitesini etkileyen veya geri dönüşüm prosesi sırasında fire oranını artıran geri dönüştürülebilirlik sorunları vardır. Geri dönüşüm işlemi sonunda oluşan hammaddenin kalitesinin etkilenmesi durumunda geri dönüştürülmüş hammadde kademeli bir açık döngüde kullanılabilirken, malzeme kayıplarına neden olması durumunda geri dönüştürülen hammadde potansiyel olarak bir kapalı döngü sağlayabilir.

D SINIFI

Ürünün, geri dönüşüme uygunluğunu büyük ölçüde etkileyen veya büyük malzeme kayıplarına neden olan önemli tasarım sorunları vardır. Her iki durumda da geri dönüştürülmüş hammadde yalnızca “downcycle” uygulamalarında kullanılabilir.

E SINIFI

Ürünün, geri dönüşüme uygunluğunu tehlikeye atan veya ciddi malzeme kayıplarına neden olan önemli tasarım sorunları vardır. Ürün geri dönüştürülebilir olarak kabul edilmez ve yalnızca enerji geri kazanımı ile yakmada kullanılabilir.

F SINIFI

Ürün, temel tasarım sorunları veya AB ve Türkiye’de toplama, ayırma ve geri dönüşümü için özel altyapı eksikliği nedeniyle hiç geri dönüştürülemez.
Kategori derecesi arttıkça, geri dönüşüme uygunluk da azalmaktadır. Örneğin "A Sınıfı" ürünler, "içecek şişesinden içecek şişesine" veya "gıdadan gıda dışı ambalaja" gibi kapalı devre sistemlerde geri dönüştürülebilir. "A Sınıfı" olarak sınıflandırılmasa bile, açık döngü geri dönüşüm, özellikle “B Sınıfı” veya “C Sınıfı” olarak belirlenen ürünlerde olduğu gibi, özellikle birkaç kullanım döngüsü sağlandığında hem doğal kaynakları korur hem de orijinal hammadde kullanımını azaltarak çevreye olan etkilerini azaltır. “D Sınıfı” ürünler ise plastiklerden örnek verecek olursak geri dönüştürüldükten sonra yine bir plastik üründe kullanılamasa da tekstilde iplik vb. olarak kullanılabilir.